Názory

Ondřej Suchý

Slavný český malíř Otakar Nejedlý prý přišel jednou na koncert, rozhlédl se po sále a zabědoval: „Panebože, tolik krásných žen a já jsem krajinář!“ Nad touhle historkou mě napadla otázka: Viděl někdy někdo od malíře Petra Pěnkavy, jehož věhlas rok od roku roste, namalovaný ženský portrét anebo akt? Pokud vím, alespoň doteď ne. Přičtu-li k historce ještě další známý fakt, totiž že Otakar Nejedlý byl rovněž všeobecně známý jako znamenitý a dodnes zbylými pamětníky vzpomínaný kuchař, napadá mě, že je velká škoda, že se s Petrem Pěnkavou v životě minuli. Ti dva by si měli, panečku, o čem povídat!


Úvodní slovo Ládi Gerendáše

Úvodem si nemohu odpustit poznámku, že můj příspěvek v tomto katalogu vznikl z čistého přátelství k autorovi a vy proto ode mne neočekávejte nic jiného než pochvalné mručení. Možná, že by bylo pro čtenáře zajímavější a čtivější kdybych autora alespoň trochu bulvarizoval, pro odpustky by se jistě něco našlo. Ale není to možné. Malíř sám totiž zcela nekompromisně rozhoduje o tom, jak se o něm bude v jeho katalogu psát a také… kdo bude tím pěvcem. Je to pochopitelné, vždyť tu tiskovinu sám platí.

Je také lepší, postará-li se o úvodní slovo laik. Ten se nepokusí zařazovat dílo do nějakého kontextu ani nikam jinam, nebude se zabývat historickými zákonitostmi vývoje, které netuší, ani výtvarnými tradicemi, které zapomněl. Zkrátka a hlavně…laik bude občanovi srozumitelný. A to je zřejmě druhý a zároveň předposlední důvod pro mé angažmá. Sám jsem totiž znalcům tohoto druhu umění nikdy nerozuměl, a to počínaje generálním ředitelem NG a mým učitelem kreslení na národní škole konče.‘

Co tedy říci o Petrovi Pěnkavovi. Že ty jeho obrazy krásně visí. Že se každá zeď jejich přítomností rozjasní, zrovna tak jako člověk před nimi. Že je v nich tolik hravosti, humoru a poezie, až se občan při pohledu na ně zapomíná kontrolovat a nalézá tak opět svoji ztracenou přirozenost. Že lidskou mysl konejší, povznášejí, kultivují.

U zrodu Pěnkavovy malířské tvorby nebyly umělecké ambice ani víra v progresivní finanční bonus. Pěnkava své obrazy proto ani neprodává. Naléhavou startovací motivací mu byl v krajině kokořínských chalup jen a jen nahromaděný přetlak. Tedy jakýsi neklid v nitru Dnes již patří Petr Pěnkava mezi umělce respektované a vyhledávané, o čemž svědčí počet jeho výstav a široký zájem početné veřejnosti

Přeji úspěch příteli Pěnkavovi a jeho výstavě v krásných Karlových Varech zvláště. Máme totiž oba toto město dobře ukotvené ve svých životopisech. A to je také třetí důvod pro toto mé velice zavazující pověření.


Rozhovor s Petrem Pěnkavou pro Deník Mostecka

 • V Litvínově vystavujete poprvé?
  Ano a rád. Byla to moje osobní iniciativa. Chtěl jsem zde vystavovat protože jsem zde strávil své dětství. Přesněji od první třídy až do vojny. Na tuto část svého života vzpomínám velice intenzivně a romanticky. Byla to úžasná doba plná dobrodružství v prostředí ještě zdravé přírody a pro nás kluky i zajímavých míst. To byly například opuštěné domy i s nábytkem, kde jsme nacházeli ukryté věci včetně zbraní. Doba neopakovatelná jak časem tak prostředím. Jsem moc rád že díky majitelům galerie U Hroznu v Litvínově jsem se mohl zase vrátit tímto způsobem a ne jen pouze jako bezejmenný skororodák.
 • Vy působíte v Šemanovicích, které leží na Kokořínsku. Napadá mě, jestli byste na Mostecku našel námět pro obraz?
  Ten námět jsem už našel a namaloval. Bylo to setkání spolužáků ze základní školy po 35ti letech v Loučné v hostinci U Tušerů. Tabule byla připravená pro mnohem víc lidí než se nás sešlo. Ti co se nezúčastnili většinou už se dostavit nemohli, bydlí tam nahoře. Tak jsem namaloval obraz „ Abiturientský večírek po 30ti letech“ Doufám že nějaký a veselejší námět zde ještě najdu. Příležitost se snad najde. Potkal jsem zde u příležitosti vernisáže zajímavé lidi a rád se budu vracet.
 • V roce 1968 jste emigroval do Švýcarska, kde jste žil 6 let. Zajímají se Švýcaři o výtvarné umění víc než Češi?
  Ano i ne. Švýcaři alespoň ti co jsou frankofonní (tam jsem žil) se o umění určitě zajímají ale o proti Čechům si to mohou dovolit protože jsou většinou movití a kultura je jejich přirozenou součástí života. Je běžné že na zdi jejich domovů visí originál. Na druhou stranu je to často i „snobárna“. Zažil jsem vernisáž kde prezentoval své obrazy jeden známý malíř a například obraz (plocha rozdělená na bílé a černé pole) byl okamžitě prodán za horentní sumu. S takového obrazu nelze vydolovat žádný dojem jen podpis toho „malíře“. Je také pravda že umělci v tomto prostředí snáze žijí. V Česku na výstavy (vynechám Prahu, tam se nevyznám) chodí v drtivé většině lidé kteří sice nemají na to aby si originál koupili ale jdou tam proto že hledají zážitek. To je nádherné. Proto mne štve když někteří rádo-by umělci jím nabídnou podvod místo příjemného dojmu s výstavy. Řeknu to jasně. Někdo kdo není schopen se v životě a ve společnosti uplatnit a je pouze schopen se válet v hospodě a kecat (to jím jde) a taky má tu drzost si myslet že se může povyšovat tím, že má poslání a tím pádem učit lidi estetickému cítění, urážejí tím mne i ty kteří místo do té hospody jdou za kulturním zážitkem.
 • Proč jste se vůbec ze Švýcarska vrátil?
  Protože jsem byl nezkušený a tím pádem hloupý (slabé slovo). Proto se taky domnívám že v tomto věku nelze přes plátno sdělit lidem něco co by je mohlo oslovit. Pouze snad něco co se týká techniky provedení a nějakou hloupostí kterou ještě nikdo neprezentoval. K otázce. Na jedné vernisáži jsem se potkal s velvyslancem Československé republiky, ten mne ujistil že mohu navštívit rodinu ( táta už měl jen krátký čas na tomto světě) a mohu se vrátit do Švýcarska. Dal to písemně. Trvalo to 25 let než jsem mohl zkontrolovat zda v mém bývalém bytě jsou umytá okna.
 • Vodník se vrací z poutě, Vodník si koupil bidet, Krajina s játrovými knedlíčky…musíte mít stále dobrou náladu…
  Ano, snažím se. Bude to tím že jsem od přírody pravičák. To znamená že za svůj život si mohu pouze já. Od státu ani nikoho jiného nečekám že se o mne postaral. Dokonce i ten případný důchod při připadá ponižující. Starám se sám o sebe a díky tomu zatím peníze počítat nemusím. Maluji a rád, šéfa nemám a kochám se krajinou. Aby to nebylo tak optimistické tak momentálně mám „depku“ s osobních vztahů (jak jinak než ženská). To nelze ovlivnit žádnou činorodostí ani „mozkem na svém místě“. Když se to líbí a mne to baví, tak proč bych to nedělal. Někdo (s ČB) napsal „ Tvoje poslání na tomto světě je léčit lidské duše“ to je milé. Já dodávám že se snažím léčit i duše zvířat.
 • Připadá mi, že některými obrazy připomínáte problémy dnešní doby- špatné životní prostředí, komerci, globalizaci?
  Ano, přesto že jsem od přírody optimista štve mne dost skutečností. Štve mne že jsem vůči těmto skutečnostem bezmocný. Když jsme na Václaváku cinkali klíči začali třídit odpadky, dávali svíčky do oken kvůli Rumunsku a poctivě zhasínali aby se šetřilo energií, tak lumpové zhasli v celé republice a tu republiku rozkradli. Nedali jí nic. Jen zničili i ten zbytek morálky co zde zbyl. Komerce? Budiž, ale je třeba ji provozovat za určitých pravidel. Má platit dané slovo, soudy mají soudit, viník má přijmout trest a uznat že udělal chybu, policie má být zárukou zákona a morálka ve společnosti, nepsaným zákonem. Životní prostředí přímo souvisí s předešlým. Nedá se pochopit jak někdo vyhodí odpadky do příkopu, pořeže nelegálně stromy v lese a bere zvíře jako věc. Doufám že někdy v budoucnosti se lidi vzpamatuji nebudou „páni tvorstva“ a na tuto dobu se budou dívat jako na dobu temna-středověk Globalizace, nevím.
 • Jak se díváte na svoje prvotiny? Jak se vyvíjel váš styl?
  Prvotiny to byly ty Švýcarské, dost ze za ně stydím. Čiší z nich ta mladická hloupost a nedočkavost. Prvotiny s tohoto období to je o něčem jiném. Moje“ prvotina „ byla vynucená slibem příteli že namaluji jeden obraz. Moc mu za to děkuji. Když jsem ten obrázek z donucení maloval tak jsem si uvědomil jaká to je bezvadné se vyjádřit svobodně , zcela osobně bez nutnosti zapojit do té činnosti ještě někoho jiného. To je k nezaplacení. Tak jsem začal malovat dál. Moje už neumělá ruka malovala najívně, a abych se vyvaroval případné kritice tak jsem si ty obrázky degradoval sám, vtipem. Tak vzniknul styl. Jsou to dvě duševní věci které do mne příroda vložila a nikoho ti zatím neurážím.
 • Který malíř je vám nejblíže?
  Já.
 • Je nějaký kraj na zemi, kam se rád vracíte a kde vždycky najdete inspiraci.
  Je to Švýcarsko kde panuje řád, slušní lidé, morálka, tradice a peníze si tam lidé opatřují prací. Potom Francie, umějí žít, a to mám rád, protože to je v životě důležité víc než ta blbá drahá auta která si kupujeme za peníze kvůli kterým si ten život kazíme.

Děkuji především Láďovi Gerendášovi ,
který ke mě přijel z Prahy na kole a byl první kdo mé obrázky viděl. Dlouho byl zavřený u obrazů sám , když se vrátil řekl pouze jedno slovo : „Vystavuj !“Moc mi zvedl sebevědomí…Obrázky do galerie vyfotografoval Jan Malý (redaktor Receptáře) a za dobře provedenou práci mu děkuji.Na úvod bych rád uvedl že články v sekci „Ohlasy v tisku“ uvádějí , nepřesné informace o mém vzdělání. Vystudoval jsem večerně stavební průmyslovku a potom tři dvouletá postgradualní studia (oceňování nemovitostí,ekonomie a památkovou péči) celkem jsem chodil do škol 21 let.

 • Co vás vede k tomu, že své obrazy tak pečlivě datujete ?
  Původně jsem to dělal bez záměru, dnes je již datuji záměrně.
  Důvodem je ta skutečnost že již třikrát, po zveřejnění mého obrazu se stalo, že v tisku se objevil kreslený vtip se stejným
  nebo podobným námětem ( sčítání kobylek,abiturientský večírek, víly čekají na měsíček).
  Ten třetí jsem uveřejnil pouze slovně, na otázku redaktorky z HN, co budu malovat jsem odpověděl, že to bude obraz
  s názvem : „Bohatým bral a chudým nadával“. Než jsem jej stačil namalovat ve stejných novinách vyšel kreslený vtip se stejným názvem. Datování má svůj význam.
 • Kam chodíte na nápady ?
  Mám dva způsoby – v prvním případě mě samotného napadne humorná situace, nebo jí dokonce prožiju… K této vtipné situaci doplním dokreslující pozadí . A nebo naopak někde vidím zajímavý námět pro obraz, který namaluji a poté k němu doplním humornou situaci . Někdy takto namalovaný obraz degraduje na pouhý vtip.

Namaloval jsem tři obrazy, které jsou reprodukcí skutečných událostí :

Paní Zahradníčková stříhá slimáky – i jméno je skutečné

Večerka na Děpoltovickém rybníce – Večerku zde troubí můj přítel L.Gerendáš

Abiturientský večírek – to je večírek naší třídy po 30-ti létech

Chystáte nějaké další výstavy ?

Na začátku roku 2006 budu vystavovat v nádherné galerii regionálního muzea v Mělníku a pravděpodobně v tomtéž roce se zúčastním tradničního salonu v Malostranské Besedě v Praze. 19.9.2006-13.10.2006 budu vystavovat v Galerii u andělíčka v Plzni.

K případným možnostem vystavovat moje obrazy bych chtěl upřesnit: Rád své obrazy vystavuji.
Protože je neprodávám je případný úspěch má jediná odměna. Jsem spokojen, když návštěvníci reagují v návštěvní knize.
Z výstav nemám finanční prospěch proto dávám přednost výstavním síním kde požadují peníze pouze za propagaci spojenou s výstavou.
Vystavoval jsem i v jiných prostorách než jsou galerie a dál se tomu nebráním, ale musí být zajištěna ochrana proti zlodějům.
Předpokládám že galerie na této webové stránce bude rozšířována jednou ročně a to vždy v prosinci před vánoci.
Prozradím název jednoho obrazu „Čajový servis pro leváky s universální cukřenkou“. Jistě si jej dokážete představit.